10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Градови во Европа кои се најубави на пролет

Најчитани вести

Пролетта е едноставно неодолива во Европа. Паркови и градини полни со прекрасни бои мирисаат на првото сезонско цвеќе. Ако барате патување попрскано со ливчиња, еве неколку од најдобрите дестинации во Европа за љубителите на цвеќе кои сакаат да ја доживеат пролетта во целата нејзина убавина.

Кеукенхоф – Светот на боите
На површина од 32 хектари, Кеукенхоф е една од најголемите цветни градини во светот и веројатно најпознатата европска дестинација за љубителите на цвеќето. Сместено е во малото гратче Лиза, југозападно од Амстердам.

Овде секоја година се садат седум милиони светилки, кои цветаат точно на време за да се создаде спектакуларен тепих со бои за двомесечниот фестивал на цвеќето што се одржува секоја пролет.

Бидејќи станува збор за Холандија, не е изненадувачки што цвеќињата се претежно лалиња, но има и многу шафран, нарциси и зумбули. Оваа пролет, цветниот фестивал ќе трае до 9 мај. Секоја година е посветен на одредена тема, така што градините, настаните и уметничките дела се прилагодуваат соодветно.

Темата за 2021 година е светот на боите и цветниот парк ќе ги отвори вратите за посетителите по 71. пат.

Со 15 километри пешачки патеки во градината, ќе имате спектакуларен поглед на цветните градини. За време на прошетката ќе видите уникатни изложби кои менуваат неделно, прекрасни езера и разни павилјони со ресторани и тераси.

Ова е одлична можност да ги направите најубавите фотографии за вашиот Инстаграм профил. Покрај огромната цветна градина, паркот е и најголемата скулпторска градина во Холандија, па можете да се восхитувате на многуте статуи изработени од национални и меѓународни уметници.

Истанбул – Градска градина
Цела деценија, Истанбул стана една од најдобрите градини во Европа на крајот на март и во текот на април. Градската влада засадува околу 30 милиони лалиња во парковите, авенијата, кружните текови во Истанбул, а резултатот е прекрасен фестивал на пролетен цвет со блескаво расејување на бои каде и да погледнете.

Сепак, за вистинско уживање во лалето и меѓународен фестивал посветен на овие цвеќиња, мора да се упатите кон паркот Емирган, еден од најголемите јавни паркови во Истанбул, лоциран на Босфор, на европскиот брег.

На плоштадот Султан Ахмед, градот, заедно со најистакнатата турска компанија за цвеќиња, подготвува килим од лале поголем од 1.000 квадратни метри, што се смета за најголем во светот. Дизајнот на тепихот се менува секоја година, но секогаш е изработен од овој цвет, кој е еден од традиционалните симболи на Истанбул.

Халербос – Сина шума

Секоја пролет, нешто магично се случува во шумата близу Брисел. Милиони цвеќиња од зумбул создаваат син тепих, спектакуларно море од цвеќиња и го исполнуваат воздухот со интензивен сладок мирис. Навистина уникатна глетка која делува како бајка!

Голем дел од оригиналната шума беше уништена за време на Првата светска војна, но благодарение на големото пресадување помеѓу 1930 и 1950 година, Халербос преживеа и оттогаш расте стабилно. Ова е најдобрата природна градина во Европа бидејќи сината шума е античка, а сепак е полна со млади дрвја и сини цвеќиња.

Најдобро време за посета е околу средината на април. За целосно доживување на магијата на синиот тепих во Халербос, посетата треба да се испланира во текот на првите седум до десет дена по избивањето на буковите лисја, кога сончевата светлина ќе достигне низ крошна и ќе го создаде овој спектакуларен ефект.

Градини Кју – сите мириси на светот
УНЕСКО ги призна Кралските ботанички градини, познати како Градини Кју, како светско наследство поради исклучителната разновидност на растенијата изложени овде. Лоцирани во Ричмонд, југозападен Лондон, градините за прв пат се отворени во 1759 година.

Денес, со повеќе од 50.000 различни растителни видови распространети на 121 хектар, тие ја сочинуваат една од најголемите и најразновидните колекции на растенија и цвеќиња во светот.

Пролетта е дефинитивно најдоброто време од годината за посета. Тогаш почнуваат да се појавуваат првите цвеќиња во сезоната. Ќе видите бујни дрвја магнолија како цветаат и тревници попрскани со зумбули, бел и виолетов шафран и задебелени нарциси.

Друг пролетен белег се два паралелни реда цреши украсени со прекрасни розови цвеќиња. Откријте оранжерии, вклучувајќи ја иконската палма куќа и нејзината егзотична прашума, како и куќата Вотерли со неверојатни, џиновски перници од крин.

Тука е и палатата Кју, најмалата британска кралска палата од 1631 година во холандски стил. На задната страна е градината на кралицата, каде што се одгледуваат само растенија што постоеле во Велика Британија во 17 век.

Прошетајте низ Greenhouse на Дајана, третата по големина, изградена во 1987 година под покровителство на принцезата од Велс, која има десет компјутерски контролирани микроклиматски зони со примероци на растенија од сувите и влажни тропски предели (орхидеи, кактуси и месојади…).

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести