8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

ГО СРУШИ РЕКОДРОТ! Американската пејачка Бијонсе уште еднаш докажа зошто е на врвот!

Најчитани вести

Само диригентот Џорџ Солти е наградуван со Греми повеќе од К. Џонс и Бијонсе – вкупно 31 пат

Американската пејачка Бијонсе постави рекорд на Греми наградата откако ја освои оваа престижна музичка награда по 28-ми пат.

„Многу сум почестена и возбудена“, рече Бијонсе, примајќи ја наградата за најдобра интерпретација во категоријата R&B, пренесува BBC.

Пејачката Тејлор Свифт стана првата пејачка на која три пати и беше доделен Греми за најдобар албум, а оваа година таа награда ја доби за албумот „Фолклор“, кој го сними за време на вонредната ситуација поради пандемијата.

Bijonse

Пред неа, само Френк Синатра, Пол Сајмон и Стиви Вондер беа наградени три пати во годината за најдобри албуми.

Со својата 28-ма Греми награда Бијонсе се изедначи со продуцентот и композитор, легендарниот Квинси Џонс.

Само диригентот Џорџ Солти е наградуван со Греми повеќе од К. Џонс и Бијонсе – вкупно 31 пат

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести