27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Го нема писмото за активирање на оставката на Јанева

Најчитани вести

Советот на јавни обвинители не го добил дописот за активирање на условната оставка од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, ниту пак имале сигнали дека ќе го добијат, откако вчера дел од медиумите објавија дека Јанева дописот го доставила од затворот Скопје, каде е во притвор за предметот „Рекет“, објави МИА.

„Се уште не е пристигнат допис. Доколку пристигне јавноста ќе биде известена“, вели за МИА, Ацо Колевски претседател на Советот на јавни обвинители.

Собраниската Комисија за избор и именување вчера едногласно препорача разрешување на Јанева поради „несовесно, нестручно и незаконито раководење со институцијата“.

Јанева поднесе условна оставка на 15 јули, на денот кога беше уапсен Бојан Јовановски за случајот „Рекет“, а која требаше да биде активирана кога ќе се избере нов специјален обвинител.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com