Home » Гоф го освои трофејот во Синсинати

Гоф го освои трофејот во Синсинати

by Журнал.мк

АМЕРИКАНСКАТА тенисерка Коко Гоу е шампион на ВТА Мастерсот во Синсинати. Таа ја совлада Чехинката Каролина Мухова со 2:0 во сетови (6:3, 6:2).

Петтата тенисерка  на планетата имаше контрола во  целиот тек на мечот и заслужено триумфираше. 

Во вториот гем од првиот сет стигна до брејк, но не можеше да го потврди, истото беше и во шестиот и седмиот гем.

Гоф имаше по 16 винери и неизнудени грешки, додека Чешка имаше непропорционален сооднос – 20 директни поени и 35 грешки кои не беа иницирани од нејзината противничка.

Коко навистина зад себе има импресивни летни резултати, бидејќи пред оваа титула го освои и купот во Вашингтон, додека во Монтреал стигна до четврт-финалето.

Ова беше петта титула за 19-годишната Гоф во кариерата, а трета годинава.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More