21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Горски: Можеби ќе треба еднаш годишно да се вакцинираме против Ковид-19

Најчитани вести

Извршниот директор на американската компанија „Џонсон и Џонсон“, Алек Горски изјави дека најверојатно луѓето ќе треба да се вакцинираат против Ковид-19 еднаш годишно во следните неколку години, како сезонската вакцина против грипот.

Тој додаде дека како Ковид-19 се шири така може да мутира.

– Секој пат кога ќе мутира вирусот, можеме да видиме нов вид, уште една мутација што може да влијае врз неговата способност да се одбрани од антителата или да има поинаква реакција не само на терапијата туку и на вакцината, посочи Горски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com