1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Гомен шумски пожар на грчкиот остров Самос

Најчитани вести

Голем шумски пожар е активен од вчера на грчкиот остров Самос, а противпожарните сили се зајакнуваат со пожарникари и возила од Атина, јави дописничката на МИА од Атина.

Според локалните медиуми, по битката со огнените јазици во текот на ноќта, ситуацијата денеска е подобра, а активни се три жаришта.

Интервенираат 85 пожарникари со седум пешадиски тима, 17 возила, пет авиони (четири канадери и Бериев), шест хеликоптери, а од Атина, со брод, на островот пристигнуваат 52 пожарникари со 22 возила.

Вчера, превентивно беа евакуирани два хотели и три куќи, а доцна синоќа до жителите на пет села беше испратена и порака од Секретаријатот за цивилна заштита преку бројот за итни случаи 112.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести