31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Голем шумски пожар во близина на Национален парк во грчката област Еврос

Најчитани вести

Продолжуваат напорите на грчките пожарникари да го локализираат пожарот во близина на Националниот парк Дадиа во областа Еврос, јави дописничката на МИА од Атина.

Пожарот избувна вчера, гаснењето траеше во текот на ноќта од копно, а утрово продолжи и од воздух.

Интервенираат 291 пожарникар со девет пешадиски тима, 65 возила, четири авиони и четири хеликоптери, а помагаат и цистерни од општините.

Пожарот кај Еврос денеска е единствениот активен пожар во Грција, со оглед на тоа дека двата пожари што избија вчера во областа Илиа на Пелопонез веќе се локализирани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com