22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Голем пожар го уништи астрономскиот центар во Анкара

Најчитани вести

Голем пожар го зафати познатиот астрономски центар „Али Кушчу“ во Анкара. Нема информации за повредени лица. Се утврдува причината за пожарот.

Во огнената стихија целосно изгорел врвот на кулата, а густиот бел чад можел да се види од голема далечина. Огнот е ставен под контрола.

Центарот „Али Кушчу“ е отворен во 2007 година. Тој е центар за наука и забава и го посетуваат илјадници гости, вклучувајќи и ученици на различна возраст. Во него има планетариум, симулациски соби за 10Д и виртуелна реалност, како и изложби од областа на вселената.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com