7.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Голема воена вежба на иранската армија

Најчитани вести

Иранската армија покрена голема воена вежба со која се симулира воздушен напад врз Персиски Залив и Ормутски Проток.

Иранските државни медиуми објавија дека вежбата се одржува на 416.000 квадратни километри на подрачјето Семнан, а целта е да се тестира способноста на армијата во одбрана на воздушниот простор на државата од заканите од потенцијалните непријатели.

Командантот на иранското воено воздухопловство Алиреза Сабахифард изјави дека за време на вежбата ќе се тестира способноста на армијата во најтешки услови.

– Во вежбата ќе биде вклучена целата опрема и системи што ги користиме за детекција и борба на подрачјето на Персиски Залив и Ормутски Проток. Во првата фаза од вежбата ќе бидат детектирани симулирани непријателски цели, а во втората фаза ќе бидат гаѓани заканите, изјави командант Сабахифард.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com