Home Економија Годинава за рурален развој се предвидени 1,3 милијарди денари

Годинава за рурален развој се предвидени 1,3 милијарди денари

by admin

Владата на вчерашната седница ја изгласа Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2022 година.

Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за оваа година е во вредност од 1,3 милијарди денари.

-Оваа програма има за цел да бидат остварени политиките на рурален развој, кои се насочени кон поддршка на инвестиции во земјоделскиот сектор, во водостопанството и јавната инфраструктура и подобрување на животот во руралните средини. Да обезбеди стабилно производство на квалитетна храна, зголемување на конкурентната способност на земјоделството, обезбедување на стабилно ниво на доход на земјоделското стопанство, како и промовирање на нови начини на организирање на локално ниво, преку основање на јавни приватни партнерства (ЛАГ), се вели во соопштението од Влада

Програмата има за цел и да пружи поддршка на економско здружување на земјоделски производители во форма на земјоделски задруги, зачувување на генетската разновидност на автохтони земјоделски растенија и автохтони раси на добиток, помош за вршење на земјоделска дејност во подрачја со ограничени можности.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More