14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

Ги примил двете дози на вакцината, па се заразил со Корона вирусот : Еве како може да се случи тоа

Најчитани вести

Словенечки лекар неодамна се врати од Африка, но сè уште не е потврдено дали се заразил со јужноафриканскиот вид

Словенечки лекар, вработен во Клиничкиот центар во Марибор, повторно се зарази со корона вирусот откако претходно беше вакциниран со две дози од вакцината, потврдија во средата во втората по големина словенечка болница.

Како што објавија медиумите, можна е реинфекција бидејќи ниту една вакцина не е стопроцентна ефикасна и откако ја потврдиле инфекцијата со PCR -тест, тие го следеле пропишаниот протокол и ги информирале епидемиолозите.

Споменатиот лекар неодамна се вратил од Африка, па се претпоставува дека можеби бил заразен со заразен јужноафрикански вид на вирусот, што сè уште не е потврдено.

Како што изјави микробиологот Цаја Шохар Шетник од Националната лабораторија за здравје, животна средина и храна (НЛЗОХ) на редовната владина конференција за состојбата на епидемијата на Ковид во средата, потребно е најмалку една недела за да се секвенцира геномот на вирусот и да се потврди опсегот на микробиолози.

Анализи за можното присуство на варијанти, односно нови соеви, се прават со извлекување на 10 проценти од позитивните примероци од PCR тестирањето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com