18.8 C
Skopje
Saturday, April 1, 2023

ГИ ЗАМАЈУВА ЛИ МАКРОН ЗЕМЈИТЕ КАНДИДАТИ: Предлогот на Париз за проширување без поддршка во Брисел

Најчитани вести

Француски предлог за промена на политиката на проширување без поддршка во Советот на ЕУ за општи работи. Кажано да за „нон-пејпер“ не нуди ништо ново за државите. Шест држави се за побрз процес.

Предлогот на Франција за промена на политиката за проширување на ЕУ наиде на противење во вторникот за време на презентацијата на состанокот на Советот за општи работи во Брисел. Паралелно, шест земји излегоа со својот предлог – Австрија, Италија, Полска, Чешка, Словачка и Словенија – кои се согласуваат дека треба да се направат реформите за да се забрза процесот и неодамна остро се спротивставија на одлуката на официјален Париз да не се отвораат преговори со Македонија и Албанија.

Во писмото до претседателот на Европската Комисија во заминување, Јан-Клод Јункер, тие ја повикаа ЕК да презентира конкретни предлози до јануари 2020 година за тоа како да се подобри ефективноста на процесот на пристапување, и забележаа дека консолидацијата на Европа не може да се заврши без Западен Балкан.

  • Не постои одржлива алтернатива за полноправно членство на земјите од Западен Балкан во ЕУ ако сакаме да ги заштитиме нашите интереси во регионот – се наведува во писмото.

Дури и пред официјалниот состанок во Брисел, Берлин слушнал дека францускиот предлог е „замаглување на очите на земјите од Западен Балкан од страна на Макрон“. Германското Министерство за надворешни работи е речено дека францускиот “нон – пејпер“ дека не носи ништо ново и ќе го забави процесот на проширување.

Европските дипломатски кругови веруваат дека со неформален предлог од шест страни што нуди постепено пристапување во согласност со четири принципи и во седум фази, Париз се обидува да го ублажи гневот упатен кон претседателот Емануел Макрон во октомври кога ја спушти рампата за да започнат преговори Македонија и Албанија. Според нив, Макрон започнал конфронтација со остатокот на ЕУ, особено со германската канцеларка Ангела Меркел и со новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лаејн.

Ситуацијата со францускиот предлог беше толку нецелосна што Тити Тупураинен, министер за европски прашања на Финска, моментно претседателство со ЕУ и организатор на состанок во Брисел, по пристигнувањето изјави дека францускиот предлог нема да се дискутира детално. На крајот од денот, таа ја сумираше дебатата за проширување, која заврши без писмени заклучоци:

  • Добро е што членките на ЕУ имаат свои предлози за проширување. Но, сите ние треба да почекаме за новата Европска комисија да започне со работа, за конечно да постигнеме едногласен договор. Некои членови го прифатија францускиот предлог во принцип, додека други имаат одредени резерви.

Најнови вести