7.8 C
Skopje
Saturday, December 3, 2022

Гир: За пристапување во ЕУ потребно е владата да продолжи со реформи

Најчитани вести

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси, вели во интервју за „Макфакс“ евроамбасадорот Дејвид Гир. Потенцирајќи дека целиот процес за членство во ЕУ е полн со предизвици, Гир порача дека преговорите одат рака под рака со реформите кои се неопходни за земјата.

„Важно е да има закони и спроведување на законите бидејќи тие се бескорисни ако не се спроведуваат. За таа цел треба да имате и соодветни институции коишто се професионални и се базираат на заслуги, а не на партиски интереси“, порачува евроамбасадорот.

Она што е потребно, додава Гир, е цврста решеност на Владата да продолжи со реформите, но исто така потребна е и соработка со сите политички чинители – меѓу власта и опозицијата.

„Дискусиите кои ги слушавме во јуни и јули беа екстремно болни, луѓето беа фрустрирани и разочарани. Секако дека имаше и некои кои го искористија ова прашање за сопствени политички цели, но без сомнение има и такви кои се навистина загрижени. Патот до ЕУ не подразбира губење на идентитетот. Сметам дека оваа земја треба да е уверена дека нејзиниот јазик и идентитет ќе бидат дел од процесот и ќе бидат заштитени. А што се однесува до реформите со нив ја правите земјата посилна и постабилна, просперитетна и подемократска. Сите овие елементи ќе ја направат земјата посилна“, уверува Гир.

Дали ЕУ бега од натпреварот меѓу Русија и Кина околу Западниот Балкан, за неговиот став околу најавите на опозицијата за референдум и предвремени избори, за предизвиците и спасот од енергетската криза, во интервју за „Макфакс“, со евроамбасадорот Дејвид Гир.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести