31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Германци со скриена камера снимале голи деца на плажа во Хрватска

Најчитани вести

Имено, полицијата во Ровињ спровела кривична истрага против двајца германски државјани на возраст од 48 и 79 години поради сомнение дека сториле кривично дело искористување деца за порнографија.

Според полицијата, во саботата гостите од кампот во близина на Ровињ забележале сомнително однесување на двајца мажи и веднаш ги известиле обезбедувачите кои повикале полиција.

Полициски службеници уапсиле две лица осомничени дека снимале голи деца на базенот и на пловечкиот воден парк, а по наредба на надлежниот суд извршиле претрес во возилото и мобилниот кампер во кој престојувале германските државјани. При претресот, полициските службеници пронашле и одзеле рачно изработен апарат за снимање, лаптоп, камера, МП3 плеер, четири мобилни телефони, седум УСБ стикови и други предмети.

Во текот на кривичната истрага било утврдено дека двајцата мажи го ставиле рачно изработениот уред за снимање во торба која личела на пренослив ладилник и на тој начин ги снимале голите деца.

По завршувањето на криминалистичката истрага вчера вечер, полицијата двајцата осомничени ги привела во притвор на Полициската управа на Истра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com