7.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Германскиот сојуз објави рекорден бонус за освојување на СП 2022

Најчитани вести

Секој германски репрезентативец ќе инкасира богата премија, ако тимот на Хенси Флик слави на Светското првенство во Катар.

Фудбалскиот сојуз на Германија (ДФБ) објави дека ќе додели по 400.000 на секој член на репрезентацијата, во случај на успех на претстојниот Мундијал. Според договорот, секој играч ќе добие по 50.000 евра за прво место во групата, 100.000 за пласман во четвртфиналето и 150.000 евра за пласман во полуфиналето. Освојувањето на третото место ќе донесе по 200.000 евра, а пласманот во финалето 250.000 евра.

Германците ќе играат во групата Е заедно со Шпанија, Јапонија и Костарика.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести