Home » Германска перфекција, Финска немоќна

Германска перфекција, Финска немоќна

by Журнал.мк

Денешната програма на Светското првенство во кошарка започна со натпреварот од третото коло од групата Е, во кој Германија ја совлада Финска со 101:75 и со тоа го потврди првото место во групата.

Финците беа рамноправни до средината на втората четвртина, а потоа Германците направија серија од 10:0 за водство од 37:27, ја презедоа целосната контрола, па до крајот немаше неизвесност околу резултат.Шрудер и Бонга ја предводеа германската репрезентација со по 15 поени. Кај Финците Нкамуа постигна 14 поени.Натпреварувањето во оваа група завршува со натпреварот меѓу Австралија и Јапонија од 13:10 минути, ова ќе биде дуел меѓу директните конкуренти за пласман во следната фаза од натпреварувањето.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More