14.8 C
Skopje
Thursday, October 21, 2021

Германската канцеларка Ангела Меркел во посета на Русија

Најчитани вести

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе престојува во Москва пред да ја посети Украина два дена подоцна. Посетата на Меркел на Москва доаѓа на само неколку недели пред таа да ја напушти функцијата по изборите во Германија на 26 септември. Тоа ќе биде и нејзино прво доаѓање во руската престолнина од јануари 2020 година. Оттогаш односите меѓу Германија и Русија беа многу затегнати од многу прашања, вклучувајќи ги и трупите на Москва на границите на Украина, серијата скандали за шпионажа и труење на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални.

Меркел во јуни рече дека ЕУ треба да бара директни разговори со претседателот Владимир Путин, иако Унијата стои заедно против „провокациите“ од Русија. Но, на повикот се спротивставија неколку земји -членки на ЕУ – особено во источна Европа – кои остануваат длабоко претпазливи да го наградат Кремљ со разговори пред да го смени курсот. Последниот самит меѓу шефовите на ЕУ и Путин се одржа на почетокот на 2014 година-пред Москва да го анектира Крим и проруските сепаратисти да се отцепат од Украина, што предизвика разори конфликт што однесе повеќе од 13.000 животи.

Германија, Франција, Украина и Русија заедно го сочинуваат таканаречениот формат Нормандија, група која се обидува да го реши конфликтот во Украина. Берлин беше клучен сојузник за Киев, но исто така се најде на удар поради поддршката за гасоводот „Северен тек 2“ вреден 12 милијарди долари кој треба двојно да го зголеми испораката на руски гас за Германија, најголемата европска економија.

Берлин тврди дека му се потребни дополнителни испораки на гас, бидејќи постепено ги отстранува јагленот и нуклеарната енергија. Но, на проектот жестоко се спротивставија САД и неколку европски земји, кои тврдат дека ќе ја зголеми енергетската зависност од Русија и геополитичката моќ на Москва. Гасоводот ја заобиколува украинската гасна инфраструктура, лишувајќи ја нацијата од многу потребните транзитни такси и, како што се плаши Киев, ќе ја отстрани клучната пречка за потенцијалната руска агресија во регионот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com