24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Германија со историски најголем пад на БДП

Најчитани вести

Најголем економски пат по светската економска криза е регистриран во Германија. 

Реалниот бруто домашен производ (БДП) лани се намалил за пет проценти, објави „Дестатис“. Падот е за 5,3 проценти. Во последните три месеци од 2020 година, економијата во Германија речиси стагнирала, со раст од само 0,1 процент во споредба со претходните три месеци, кога активностите скокнале за 8,5 проценти. Во вториот квартал, БДП има историски пад, за 9,7 проценти. Вториот бран на пандемијата и мерките за борба против неа особено ја погодиле личната потрошувачка, а економијата била поддржана од извоз на стоки и формирање на бруто фиксен капитал во градежништвото.  Економската активност на годишно ниво паднала за 2,9 проценти во четвртиот квартал од минатата година, по падот од 3,9 проценти во претходните три месеци. Податоците прилагодени на календарот покажуваат пад од 3,9 проценти, по падот од 4,0 отсто од јули до септември.

Пандемијата турна во рецесија повеќе земји во светот. 

foto freepik

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com