Home » Германија сака С.Македонија што побрзо да стане членка на ЕУ

Германија сака С.Македонија што побрзо да стане членка на ЕУ

by Журнал.мк

Германскиот сојузен министер за земјоделство и храна, Џем Оздемир денеска порача дека Германија има јасна определба и сака колку што е можно побрзо Северна Македонија да стане полноправна членка на ЕУ.

-За Сојузна Република Германија е јасно дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и јас би сакал во рамките на мојата надлежност како министер за исхрана и земјоделство да го искажам мојот респект за напорите коишто ги направи вашата Влада и вашата земја во досегашниот пат, рече Оздемир на прес-конференција со неговиот македонски колега Љупчо Николовски.

Тој и Николовски имаа билатерална средба, по која заминаа на Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ) каде треба да се обратат на првиот академски час.

-Морам да кажам дека овој пат навистина не е едноставен, не е ни краток пат во однос на војната која што сега се случува во Европа. Македонија со членството во ЕУ би имала пристап до заедничките пазари и би имала повеќе можности, додаде германскиот министер кој е во посета на земјава.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More