32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Германија прогласена за најиновативна економија во светот

Најчитани вести

Германија е прогласена за најиновативна економија во светот, откако го презеде првото место од Јужна Кореја по шест години.

Германија се најде на врвот на листата на „Блумберг“, ставајќи крај на шестгодишната доминација на Јужна Кореја, која падна на второто место.

Сингапур е на третото место, враќајќи ја својата позиција од пред две години. САД се наоѓаат на деветтото место, губејќи една позиција во споредба со 2019 година.

Рангирањето вклучува фактори како што се трошоците за истражување и развој, бројот на домашни апликации за патенти и државни високотехнолошки компании.

Германија постигна 88,21 од 100 можни поени.

Сингапур и Данска се земји со најголем напредок меѓу првите десет, искачувајќи по три места на листата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com