8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Германија повлекува цел вод војници од Литванија поради расизам и антисемитизам

Најчитани вести

Германската министерка за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер нареди итно повлекување на целиот вод од 30 војници од Литванија по обвинувањата за расизам и антисемитизам.

Неделникот „Шпигел“ во понеделникот јави дека неколку членови на Бундесверот, стационирани во Литванија, пееле расистички и антисемитски песни на една хотелска забава во април.

Весникот додава дека еден од нив се обидел сексуално да злоупотреби друг војник додека спиел, за што има видео.

Крамп-Каренбауер изјави дека ваквото однесување на некои војници во Литванија е „шлаканица во лице на секој кој секојдевно и служи на земјата во Бундесверот “.

Војниците денеска се враќаат во Германија, каде минатата недела почна истрагата за однесувањето на војниците во Литванија.

Германските трупи се наоѓаат во Литванија како дел од активностите на засилено истурено присуство на НАТО.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести