25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Германија планира за следната година да набави 204 милиони вакцини

Најчитани вести

Германија планира да потроши 3,9 милијарди евра на 204 милиони дози вакцини во 2022 со цел да се заштити од „тесните грла“ во производството и дистрибувијата и да има доволно средства против новите варијанти на Ковид-19 што може да се појават и во случај на потреба од засилена вакцинација.

Најголемиот дел од набавката ќе биде 80 милиони дози mRNK вакцина од „Фајзер“ / „Бионтек“, за што Германија веќе се договорила преку шемата за набавки на Европската унија, се наведува во извештајот на Министерството за здравство, во кој увид имала агенцијата „Ројтерс“. и

Уште 31,8 милиони дози ќе дојдат од „Модерна“, „Џонсон и Џонсон“ ќе придоне со 18,3 милиони дози и 70 милиони дози од „Санофи“, „Новавакс“ и „Валневa“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com