7.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Германија: Десничари со закани дека ќе запалат градинки поради укинување оброци со свинско

Најчитани вести

Активисти на екстремна десница упатија закани во германскиот град Лајпциг дека ќе запалат две градинки и ќе ги убијат раководителите доколку на менито за децата не вратат оброци со свинско месо.

Весникот Индипендент објави дека две градинки во Лајпциг се цел на критики на политичари од екстремната десница бидејќи од детското мени е симнато свинско месо, претпоставувајќи дека тоа е поради муслиманските деца кои одат во тие градинки.

Градоначалникот Бурхард Јунг изјави дека критиките предизвикале бурни реакции исполнети со омраза и закани кон градинките и градските власти. Тој тврди дека промените не се ништо невообичаено и дека тоа е можеби направено поради разновидност на оброците.

Јунг вели дека промената е донесена со „слободна одлука во слободна држава” и тоа според него, не е предмет за културолошка дискусија.

Градинките по заканите добија полициско обезбедување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести