7.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Германија ги зголемува резервите на таблетки од јод во случај на нуклеарен инцидент

Најчитани вести

Германските власти ги зголемуваат резервите на таблетки од јод кои можат да им помогнат на граѓаните во случај на нуклеарен инцидент. Нарачани биле скоро 190 милиони таблетки за да се обезбеди, како што е наведено, „безбедна и масовна распределба во случај на радиолошка или нуклеарна криза“. Според проценките, тоа е за четири пати повеќе од сегашните резерви. Германија планира до 2022 година постепено да ги затвори сите нуклеарни централи, но неколку соседни земји како Белгија, Франција, Швајцарија и Чешка имаат нуклеарки.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com