10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Германија: Вакцина за сите до крајот на летото

Најчитани вести

Повеќе од бавниот почеток на вакцинацијата во Германија предизвикува масовно незадоволство. Дури и кризниот штабна, Ангела Меркел и покраинските премиери на состанокот одржан вчера покажува: има надеж и прогноза, но нема одредени факти, пишува Дојче Веле.

Недоволни количини на вакцини, малтретирање со производителите при испорака, преоптоварени телефони за закажување состаноци … Во Германија има големи критики заради сето тоа.

Видео самитот на канцеларката Ангела Меркел, провинциски премиери и претставници на фармацевтската индустрија, одржан вчера (1 февруари) требаше да биде корисен, но учесниците зборуваа за „апсурдниот театар“ пред крајот на состанокот. Дневниот булевар „Билд“ пишува: „Меркел веќе дава злобни забелешки“.

Сепак, по состанокот, канцеларката зборуваше за „скапоцената размена на искуства“, а слично се изрази и градоначалникот на Берлин, Мајкл Милер. Ангела Меркел уште еднаш истакна дека вакцините се излез од пандемијата.

„Има многу промени во играта“

Таа посочи дека постои предвидливост за испорака на вакцини во различни четвртини од годината и дека сега е потребна добра стратегија за вакцинација. На крајот на летото, наводно, секој граѓанин можел да добие понуда да се вакцинира.

Премиерот на Баварија, Маркус Зедер, го поздрави фактот дека на оваа рунда разговори беше договорена „заедничка платформа“ на највисоко ниво, што треба да обезбеди „што е можно повеќе планирање“. Но, „прецизно планирање“ на претстојните испораки на вакцини не е можно, рече Зедер. Бидејќи, производителите можеа да ветуваат само квартална испорака на вакцини, имајќи предвид дека во производството и испораката има „многу промени во играта“. Покрај тоа, додаде Зедер, приоритетите треба да се преиспитаат.

Само мал број е достапен до март

Дури и пред виртуелниот самит, се знаеше дека Министерството за здравство ќе смета на испорака на 18,3 милиони дози вакцини произведени од „Бионтек / Фајзер“, „Модерна“ и „АстраЗенека“ до крајот на март.

Но, според проценката на Министерството, Германија треба да добие вкупно 77,1 милиони дози вакцини во вториот квартал. Предвидената испорака за третиот квартал е 126,6 милиони дози. Сепак, предвидувањата сè уште вклучуваат неодобрени вакцини од компаниите Џонсон и Џонсон и Кјурвек.Ако сè оди како што треба, вакцината Џонсон и Џонсон би можела да биде одобрена на крајот на февруари. Пред самитот, биотехнолошката компанија Тибинган Кирвек објави дека ќе започне соработка со Баер АГ, Вокер АГ и Рентслер Биофарм СЕ. Кјурвек сака да произведе 300 милиони дози вакцини оваа година, и милијарда следната година.

Уште 100 милиони дози на вакцини треба да пристигнат во четвртиот квартал, вклучително и испораката на францускиот производител Санофи, чие одобрување се очекува дури на крајот на 2021 година.

Во исто време, во документот на Министерството се вели дека од сегашниот просек од 100 000 вакцинации на ден, тој може да се пренесе на дури пет милиони неделно – доколку на 50 000 лекарски ординации им се обезбедат добри можности за складирање на вакцини.

Сепак, Министерството за здравство во секој случај ги посочува факторите на несигурност. „Специфичните времиња на испорака и количините на вакцини против ковид 19 зависат од голем број фактори, особено клиничко тестирање, резултати од официјален процес на одобрување, синџир на снабдување со суровини и контрола на квалитетот. Затоа прогнозите се секогаш оптоварени со несигурност.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести