Home » Георгиевски: Заев беше подготвен да го даде Гоце Делчев како заедничка историска личност

Георгиевски: Заев беше подготвен да го даде Гоце Делчев како заедничка историска личност

by Журнал.мк

Поранешниот премиер на Македонија, Љубчо Георгиевски, кој неодамна беше спречен да одржи предавање во Софија, беше поканет во онлајн емисија со бугарскиот новинар Асен Генов.

Георгиевски ги прекори Бугарите, велејќи дека поранешниот премиер Зоран Заев се откажал од шесте главни историски фигури и бил подготвен да ги прогласи за заеднички херои на Македонците и Бугарите, но тоа на Софија не и беше доволно и таа повторно ни ставила вето.

„Пред ветото сакав да споделам мислење со бугарските историчари, но за жал тие не ме разбраа. Односно, ако Македонија се согласи да каже дека петте личности се дел од општата историја, а тоа се однесува на свети Кирил и Методиј, свети Климент, свети Наум и цар Самуил, а имало уште еден момент, шестиот, од страна на Македонците, и претседателот, премиерот и претседателот на историската комисија беа подготвени да кажат дека го прифаќаат Гоце Делчев како заедничка, општа фигура во македонската и бугарската историја. Сега тоа се шест лица за кои македонската страна пред ветото беше подготвена да каже дека се обични луѓе во двете приказни, нагласи Георгиевски.

Според него, тоа не го разбрала бугарската политика и историја и наместо во тој момент работите да тргнат во позитивен процес, тие за жал повторно го започнале спротивното.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More