25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Георгиевски бара ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да бидат исклучени од наредните избори

Најчитани вести

Првиот човек на ВМРО НП, Љубчо Георгиевски бара од ДИК да ги исклучи ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од претстојните избори во април наредната година.

„Имено ВМРО-Народна партија бара Државната изборна комисија да ги исклучи  од претстојниот изборен процес политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ поради кршење на изборниот законик односно поради отпочнување на предизборна кампања вон законскиот рок.

ВМРО-Народна партија смета дека со ваквите чекори не само што се урнисува демократската атмосфера и процес туку и се дискриминираат помалите политички партии со што државата свесно се вовлекува во нефер предизборен процес односно кампања која треба да започне приближно дваесет дена пред закажаниот ден за избори“, велат од ВМРО НП.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com