Home » Генчовска: Само вметнувањето на бугарското малцинство во Уставот нема да биде доволно за кревање на ветото

Генчовска: Само вметнувањето на бугарското малцинство во Уставот нема да биде доволно за кревање на ветото

by Журнал.мк

Вклучувањето на бугарското малцинство во Уставот на Македонија нема да биде доволен за кревање на ветото на Софија за Скопје, појасни денеска бугарската министерка за надворешни работи, Теодора Генчовска пред бугарските новинари во Брисел, јавува 24часа. Таа потврди дека притисокот врз Софија е голем, но дека ставот на Бугарија е еден.

-Има претставници на кабинетот и различни институции кои, се надевам, веќе разбраа дека Бугарија не може да има две надворешни политики. Ако има некаков напредок за тоа како ќе се развиваат нашите односи со Македонија во иднина, сето тоа ќе помине низ одлука на Националното собрание – порачува министерката. Ќе продолжиме да објаснуваме каков е нашиот став, што очекуваме од преговарачкиот процес и какви гаранции сакаме да бидат вклучени во преговарачката рамка – додава Генчовска во пресрет на посетата на Оливер Вархеји во Софија.
На прашањето дали може да се очекува напредок во јуни министерката изјави:

-Од самиот почеток, целиот процес се заснова на сопствените заслуги на Македонија, на ниту еден начин врзан за датуми.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More