Home Регион Генчовска: Изјавата на руската амбасадорка е мешање во внатрешните работи на Бугарија

Генчовска: Изјавата на руската амбасадорка е мешање во внатрешните работи на Бугарија

by admin

Бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска изјавите на руската амбасадорка во Софија Елеонора Митрофанова ги опиша како „мешање во внатрешните работи на земјата“. Генчовска, ова го кажа по учеството на состанокот на парламентарната комисија за надворешна политика.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Митрофанова за руски ТВ канал изјави, дека бугарскиот народ не ја поддржува реториката и постапките на бугарската влада против Москва. Министерката Генчовска, коментира дека на денешната работна седница на бугарската Влада се разговарало на темата, која ја соопштил и премиерот на Бугарија Кирил Петков.

„Се разговараше за последните изјави на Митрофанова, кои се мешање во внатрешната политика на земјата. Ништо конкретно не се разговараше за неа“, рече шефот на бугарската дипломатија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More