10.4 C
Skopje
Sunday, September 25, 2022

Генералното собрание на ОН со осуда за американското ембарго врз Куба

Најчитани вести

Генералното собрание на ОН го осуди американското економско ембарго на Куба веќе 28. година по ред, со што ги отфрли критиките на САД за злоупотреби на човековите права на Хавана и ги критикуваше заострените мерки на Вашингтон.

За Резолуцијата во која се осудува ембаргото во САД гласаа 187 членки на ОН, против беа само три – САД, Израел и Бразил, додека Колумбија и Украина беа воздржани. Бразил е прва јужноамериканска држава што галсаше против резолуцијата во изминатите пет години.
Минатата година за осуда на ембаргото гласаа 189 членки, а САД и Израел се спротиставија на тоа. Молдавија не гласаше сега ниту минатата година.

Резолуциите на ГС на ОН не се правно обврзувачки или извршни, но тие го одразуваат ставот на светското јавно мислење.

САД го воведоа ембаргото на Куба во 1960 година по револуцијата предводена од Фидел Кастро и национализацијата на имотот на американските граѓани и корпорации.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com