24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Генералниот секретар на ООН сака уште еден мандат

Најчитани вести

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш им соопшти на петте постојани членки на Советот за безбедност дека би сакал уште еден мандат, објави во неделата Блумберг њуз повикувајќи се на два дипломатски извори.

Гутереш веројатно наскоро и официјално ќе го извести претседателот на Генералното собрание на ООН, шпекулира Блумберг њуз.

Седумдесет и едногодишниот Гутереш ја презеде функцијата како деветти генерален секретар на ОН во јануари 2017 година, а неговиот петгодишен мандат истекува подоцна оваа година.

Тој го чекаше исходот од претседателските избори во САД и, според Блумберг њуз, одлучил да побара уште еден мандат по победата на Џо Бајден.

САД и ОН се разидуваа по бројни прашања за време на мандатот на претседателот Доналд Трамп. САД се повлекоа од Светската здравствена организација (СЗО) за време на претседателството на Трамп и ги налутија членовите на Советот за безбедност со повлекување од договорот за иранската нуклеарна програма.

Трамп исто така ги повлече САД и од Парискиот климатски договор.

Канцеларијата на Гутереш немаше коментар за извештајот на Блумберг њуз.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com