21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Гвинеја официјално прогласи епидемија на ебола

Најчитани вести

Гвинеја официјално прогласи епидемија на ебола по смртта на најмалку три лица и уште четворица заразени, додека соседните земји се во состојба на готовност. Трите западноафрикански држави Сиера Леоне, Либерија и Гвинеја се бореа заедно од 2014 до 2016 година, против еболата, при што починаа повеќе од 11.300 луѓе. Еболата повторно се појави во јужна Гвинеја, каде здравствените работници открија сомнителни случаи кај пациенти со симптоми на дијареја, повраќање и крварење.

Традиционалните погреби каде луѓето се капат и го допираат телото на починатиот го олеснуваат ширењето на еболата, која обично се пренесува на луѓето од заразени животни.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com