19.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Гвардиола: УЕФА и ФИФА ги „убиваат“ играчите

Најчитани вести

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, распука по ФИФА и УЕФА. Тој е лут поради густиот распоред, смета дека фудбалерите не се машини и дека им треба одмор.

„Играчите се луѓе, не се машини. Знам дека многумина се вознемирени, сакаат да играат на секој натпревар, но тоа не е возможно. Доколку не ротирате, тогаш нема да можете да играте во сите натпреварувања, нема да имате можност да се наоѓате на местото не кое ние се наоѓаме. Секако, фудбалерите можат да играат, имаат неверојатен менталитет, но сепак им треба одмор. УЕФА и ФИФА ги убиваат играчите. Од почетокот на сезоната, ние немавме ниту една пауза во среде недела, ниту еднаш“, рекол Гвардиола.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести