Home » Гасот во БиХ поскап за 22 отсто

Гасот во БиХ поскап за 22 отсто

by Журнал.мк

Цените на бензинот во Босна и Херцеговина се зголемија за 21,7 отсто во тримесечниот период, за што властите како причина ја посочија војната во Украина.

Директорката на „Енергоинвест“ Бисера Хаџиаљевиќ изјави дека од денеска поскапуваат бензините за граѓаните и стопанството поради севкупните случувања на пазарите на нафта, гас и горива.

– Цената на горивото е зголемена до 44 отсто. Треба да се има предвид дека поскапувањето на гасот од 21,7 отсто ќе важи во наредните три месеци, рече Хаџиаљевиќ.

Поскапувањето на бензинот ќе се однесува на претстојниот тримесечен период.

Според неа, „Енергоинвест“ има „уредна и коректна“ соработка со руски „Газпром“ и заедно со Србија добиваат цена која е поповолна од другите земји.

Поранешниот директор на „БХ Гас“ и експерт за гас Алмир Бечаревиќ од минатата пролет предупредуваше дека цената на бензинот ќе порасне поради одлуката на „Енергоинвест“ да го промени снабдувањето од гасоводот низ Унгарија и Украина до Турски тек, кој испорачува руски гас преку Црно Море, Турција, Бугарија и Србија.

Бечаревиќ тврди дека цената на гасот за граѓаните и стопанството ќе се зголеми за повеќе од 40 отсто, бидејќи на крајот на март истекоа субвенциите со кои властите учествуваа во цената на овој енергенс од 18,5 отсто.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More