1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Гана потврди дека го повлекла признавањето на Косово

Најчитани вести

Заменик министерот за надворешни работи на Гана, Чарлс Овиреду, потврди дека неговата земја веќе не го признава Косово, јави Танјуг.

Тој наведе дека за повлекувањето на признавањето на Косово со писмо официјално е известена и Србија.

-Владата на Гана одлучи веќе да не го признава Косово како независна држава, рече Овиреду и додаде дека одлуката за признавањето на Косово од 2012 година „сигурно била донесена со желба за мир и хармонија“, пренесе РТС.

Таа одлука денеска, сепак, се смета за избрзана и за прекршување на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност.

Според оваа резолуција, Косово се наоѓа под меѓународен протекторат и се смета за дел од Сојузна Република Југославија, чиј правен наследник е Србија.

Министерството за надворешни работи на Србија ја поздрави „важната одлука“ на Гана, која стана 16-та држава што го повлекува признавањето на Косово.

Косовски официјални претставници вчера демантираа дека Гана го повлекла признавњето на нивната држава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести