Home Економија „Газпром“ регистрирале пад на профитот од 40 отсто

„Газпром“ регистрирале пад на профитот од 40 отсто

by Журнал.мк

Руската државна компанија за природен гас „Газпром“ денеска објави дека профитот за 2022 година е намален за повеќе од 40 отсто и дека нема да плаќа дивиденда за целата година.

Таа информација ги намали акциите на „Газпром“ за околу 4 отсто на московската берза. Државата поседува нешто повеќе од 50 отсто од таа компанија.

Годишниот профит беше 1,226 трилиони рубљи (15,4 милијарди долари), 41 отсто помалку отколку во 2021 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More