10.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Вучиќ: Ќе ни предложат да го признаеме Косово, за да не дојде до создавање на Голема Албанија

Најчитани вести

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени денеска дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Косово „несомнено“ ќе победат силите што се залагаат за голема Албанија што странците потоа ќе го искористат за да извршат притисок врз Србија за признавање на независноста на Косово, јави дописникот на МИА од Белград.

Вучиќ оцени дека Србија во секоја смисла ја чека „многу тешка пролет, тешко лето и тешка есен“.

– На овие избори (во Косово) сигурно ќе победат силите што инсистираат на обединување со Албанија. Така рече Рамуш Харадинај, тој е опасен човек кој очекува на Албин Курти да му треба една албанска партија за коалиција и се залага да биде таму и подоцна да биде избран за претседател на Косово. Тогаш тие би ја имале таа коалиција за голема Албанија – оцени Вучиќ за ТВ Прва.

Тој додаде дека после тоа странците ќе и ја изнесат на Србија идејата за признавање на независноста на Косово како компромисно решение заради спречување на формирањето на Голема Албанија.

– Затоа е важно да се обидеме да ја зачуваме силата на Српската листа (на Косово), но и да се подготвиме за тешки притисоци – кажа Вучиќ.

Српскиот претседател изјави дека аферата со прислушувањето на неговите разговори и членовите на семејството била „многу болна во лична смисла“, но додаде дека е горд „на фактот“ што нема што да се извлече од тие разговори.

Тој повтори дека нема да зборува за таа афера, но ги повика оние кои како што изјави, мислеле да го уценуваат, да ги објават прислушуваните разговори.

Коментирајќи го барањето на дел од опозицијата да се формира министерство за избори, Вучиќ изјави дека „нема да има никакво министерство за избори“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести