10.8 C
Skopje
Sunday, October 24, 2021

Вучиќ: Србија наскоро ќе ја добие петтата вакцина против вирусот корона, доаѓа Модерна

Најчитани вести

Претседателот на Србија, исто така, рече дека за помалку од една година се очекува „супер вакцина“, која ќе го покрие целиот вирус, ќе ги опфати сите негови варијанти и ќе има посилен ефект, што досега не можевме да го видиме.

Александар Вучиќ синоќа изјави дека е апсолутно за вакцинација, бидејќи тоа е најважно во борбата против Ковид-19 и за спасување животи на луѓето, и ги отфрли приговорите да не се обвинуваат антивакцинаторите за изборите следната година, наведувајќи дека никогаш не направи ништо поради изборите.и покрај својот цврст став за вакцинација, не може да дозволи кршење на Уставот.

Во твитот на Хит, на прашањето дали ќе ја добие третата доза, кога ќе дојде време, Вучиќ одговори: „Секако“.

На заклучокот дека има приговори против него да не се буни против вакцинаторите, бидејќи тие ќе бидат корисен дел од електоратот, Вучиќ рече дека тоа нема никаква врска со здравиот разум, и дека секогаш имал одговорен и сериозен став и посочи дека вакцинацијата е најважна работа .

  • Ниту еден од политичарите не ги критикуваше бесмислените теории на заговор за тоа како садовите и шерпите стојат на раце кога примаат вакцини. Тоа е неверојатно “, забележа Вучиќ. Тој додаде дека против вакцината се генерално посиромашните, но добри луѓе кои не веруваат во современи методи, или лесно веруваат во теории на заговор.
  • Многу, ми се чини дека успеав да ги убедам да се вакцинираат. Не можам сѐ, но апсолутно сум за вакцинација. Затоа ги обезбедивме сите овие вакцини, а Модерна ќе пристигне наскоро. Која земја ја има? Руската вакцина што ја произведовме наскоро ќе пристигне на пазарот, а ќе има и кинеска – рече Вучиќ.

Тој додаде дека за помалку од една година се очекува „супер вакцина“, која ќе го покрие целиот вирус, ќе ги опфати сите негови варијанти и ќе има посилен ефект што досега не можевме да го видиме.

Тој потсетува дека има и вакцинирани лица кои се заразени, но имаат неспоредливо поголеми шанси да преживеат, наведувајќи ја неговата мајка како пример.

На прашањето што се смени од времето кога се воведе задолжителната вакцинација против големи сипаници во поранешна Југославија, тој рече дека се променил Уставот, кој мора да го почитуваме, како и луѓето.

  • Постојано слушам приказни за избори. Никогаш не правам ништо заради изборот. Тоа се луѓе кои тргнуваат од себе и ништо не разбрале. Велат дека постојано сум во кампања, па како да направам нешто поради изборите? Отидовме на избори дури и кога ги намаливме платите и пензиите, но луѓето видоа дека имаме план. Бидејќи јас не ја гледам Србија како што ќе биде во март следната година, туку во март 2025 година, 2030 година, 2050 година. Повеќе ме интересира Србија отколку да останам на власт – нагласи Вучиќ.

Тој повтори дека е цврст и напорен за вакцинација, но дека не може да дозволи да се донесат акти со кои ќе се прекрши Уставот и ќе им се даде право на оние што ќе стават во гетото дел од населението кое не се согласува со нешто.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com