7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Вучиќ: Односите меѓу Србија и Русија се исклучително добри

Најчитани вести

Претседателот на Србија Александар Вучиќ синоќа изјави дека е горд на исклучително добрите односи на Србија со Русија и дека се надева дека ќе се сретне со својот руски колега Владимир Путин пред крајот на годината. По состанокот со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Белград рече дека на Кремљ му ги пренел „стравувањата во врска со позицијата на Србија и Србите во регионот“, дека добил „важни совети“ од неговите соговорници и дека разговорите со Путин би се однесувале на стратешка соработка. „Имав најотворен и најискрен разговор со Лавров досега. Му се заблагодарив што дојде; да ја зголеми прославата на 60-годишнината од основањето на Движењето на неврзаните, како и за добрата соработка која е плод на вековното пријателство“, рече Вучиќ.

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров исто така ја истакна важноста на стратешкото партнерство меѓу Србија и Русија и оцени дека постои доверлив дијалог меѓу лидерите на двете земји. Лавров е гостин на одбележувањето на 60 години од основањето на Движењето на неврзаните, бидејќи Русија, како и Србија, од јули годинава има статус на земја-набљудувач.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com