-3.2 C
Skopje
Tuesday, January 18, 2022

Вучиќ: Не правам нова династија, Данило и Вукан гордо ќе ги носат своите имиња

Најчитани вести

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во интервју за телевизијата Курир зборуваше за актуелната криза во Косово и односите во регионот, а особено се осврна на претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ.

Зборувајќи за ситуацијата на северот на Косово, Вучиќ вели дека ќе ја признае „политиката на Косово на свршен чин“ само под еден услов.

„Што направи Србија, за што треба да разговараме? Тие повторно ја поместија границата и водат политика на свршен чин … Не губете време, нема сила што ќе ме принуди да го направам тоа. Пред тоа, мора да ја испорачате Заедницата на српски општини“, рече тој.

Зборувајќи за нападот на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, Вучиќ праша зошто Милановиќ го зборува сето ова во петтата година од неговиот мандат.

„Бидејќи беше изненаден од силниот напредок на Србија, тогаш Вучиќ стана негативец“, рече Вучиќ.

„Зошто денес имаме 122 текстови во хрватскиот печат, тие се загрижени бидејќи нивната целосна доминација на Балканот ја нема повеќе, како што беше во времето на некои други претседатели на Србија. Не сакам да им враќам навреди“, рече Вучиќ.

„Србија веќе не е вреќа за удирање, не можат да сметаат на сигурна криминална мрежа и задоволен сум поради тоа“, рече Вучиќ.

Вучиќ рече дека бил нападнат и обвинет дека сака да воспостави нова династија, бидејќи го крстил својот син Вукан, по неговиот син Стефан Немања.

„И Данило и Вукан гордо ќе ги носат своите имиња, нема да ги менуваат“, рече Вучиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com