23.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Вучиќ – Не ми паѓа на памет да зборуваме за војна

Најчитани вести

Србија сака партнерски и пријателски односи со Босна и Херцеговина (БиХ) и нејзиниот ентитет Република Српска , изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ за време на неговата посета во Бања Лука.

„Не ми паѓа на памет да зборуваме за војна и за оние повици за војна. На било кој начин не ги сметам за одговорни изјавите што одат во таа насока, ниту навредите на сметка на другите народи“, рече Вучиќ.

Ваквите изјави српскиот претседател ги даде на новинарско прашање да ги коментира изјавите на одредени политичари за можностите за војна во БиХ по информациите за наводниот нон-пејпер документ кој предвидува прекројување на границите на Западен Балкан.

Официјалните лица на Република Србија и на Република Српска се обратија пред медиумите откако беше одржан состанок на Советот за соработка на Србија и Република Српска во Бања Лука.

Претседателот на Србија рече дека меѓу другото разговарале и за трговската соработка меѓу Србија и Република Српска, но и со БиХ како целина.

Вучиќ истакна дека БиХ е важен партнер за Србија и дека се надева дека „трговијата ќе биде значително зголемена во 2021 година отколку во 2020 година“.

„Внимателно слушав сè што мислат моите домаќини за политичката состојба во БиХ. За нас е важно да ги развиваме нашите економии, додека одржуваме мир и стабилност“, рече Вучиќ.

Претседателот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека соработката помеѓу РС и Србија во економски и друга смисла е досега најдобрата во историјата.

На новинарско прашање за „повиците за војна“, Додик рече дека војната е неприфатлива и дека РС нема да се бори „дури и за нејзината независност“.

„Секој што смета на тоа, не треба да смета на нас. Ние нема да водиме војна и ништо не може да се реши со војна. Ние повикуваме на разговори што ќе дадат решение за тоа како да се живее тука. Да се направат планови за развој“, рече тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести