9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

Вучиќ: Немам илузии во врска со брзото влегување на Србија во ЕУ

Најчитани вести

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека нема илузија во врска со брзото влегување на Србија во Европската унија и додаде дека е важно земјата да остане на европскиот пат. Тој на прес-конференција во Љубљана рече дека предлогот на Словенија е сите земји од Западен Балкан да станат членки на ЕУ до 2030 година, но дека европските лидери нема да го прифатат тоа.

„Со текот на годините научивме дека треба да се грижиме за себе, да го разбереме нашето секојдневие и нивните потреби. Проширувањето кон Западен Балкан не е доминантна и не е популарна тема“, рече Вучиќ на прашањето што очекува од Самитот ЕУ-Западен Балкан

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com