8.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Вучиќ најави продолжување на преговорите со Косово во септември

Најчитани вести

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денес дека во септември треба да има некаков вид продолжување на преговорите со Косово во Берлин или Париз.

„Потребно е некое време за повторно да се говори за некои работи. Мразам да ја префрлам вината на другата страна и да говорам за таксите и не знам што, ајде да почекаме големите сили да си ја завршат својата работа, па ние, исто така, ќе излеземе со она што е наше“, кажа Вучиќ откако заедно со францускиот претседател Емануел Макрон разговараше со студенти.

Вучиќ изјави дека Макрон ја разбира тежината на проблемот и додаде дека работите не можат да се решат, доколку никој од било што нема да отстапи. Според него, компромисот не е слабост туку сила и додаде дека секогаш ќе се залага за компромис кој не е предавство и отстапување, туку вистински компромис.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести