18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Вулин: Тие што ја бомбардираа Југославија не можат да бараат од Србија да се откаже од својот пријател

Најчитани вести

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин изјави дека оние кои ја бомбардираа Сојузна Република Југославија немаат право да зборуваат за меѓународното право и да бараат од Србија да ги утврди и уништи вековните пријателства и дека некои политичари во регионот ја плукаат Србија.

Министерот Вулин изјави дека повеќе се плаши од конфликтот отколку од неверојатната количина на омраза кон рускиот народ.

„Несфатливо е дека е оправдано и нормално да се избрка руско дете од училиште, да му се забранува на некого да се лекува затоа што е Русин, дека е нормално да му се одзема имотот, дека е нормално да се исфрлаат писатели и уметници како Достоевски од учебници затоа што се Руси. Тоа овде не се случило од времето на Хитлер“, рече Вулин.

Според него, секоја русофобија завршува како србофобија и никој што ја мразел Русија не ја сакал Србија.

„Затоа сум толку гласен, не затоа што сум голем Русин, туку затоа што сум Србин и за мене Србија е на прво место и Србите каде и да живеат се причина за мојата политичка активност, но знам дека се што денеска му прават на руските деца може да им прават на српските“, изјави Вулин.

Како што оцени, очигледно е дека е дозволено да се мразат два народа на национална основа, Русите и Србите, што особено го загрижува, бидејќи се чини дека омразата стана дозволена во светот.

Коментирајќи ја изјавата на некои странски функционери за претседателот на Руската Федерација Владимир Путин, министерот истакна дека Србија повеќепати била нарекувана и без докази означена како земја на касапи и убијци, земја на геноцид и дека многупати слушнале дека претседателот Александар Вучиќ ќе биде соборен и дека на Србија и треба нов Мајдан.

Тој истакна дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ е на вистинската страна на светот затоа што инсистира на воена неутралност и независна политика и дека не е само политичар, туку и државник кој има храброст да се спротивстави на притисокот и да работи во интерес на неговата земја и народ.

„Стабилноста на Балканот зависи од Србија, а бидејќи Србија е стабилна и способна да го зачува мирот, Балканот е во мир“, рече Вулин.

Тој нагласи дека претседателот на Србија е секогаш тука да им подаде рака и да им помогне на земјите од регионот кога нешто им треба и дека никогаш нема да добие благодарност за тоа, туку ќе гледа како плукаат по него и по Србија каде и да одат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com