0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Вулин: За Србија е подобро да не влезе во ЕУ доколку треба да се откажува од своите пријатели

Најчитани вести

Српскиот министер за внатрешни работи и претседател на Движењето на социјалистите, Александар Вулин, оцени дека за Србија е подобро да се откаже од патот кон ЕУ доколку приближувањето кон Унијата значи „откажување од своите пријатели и лекување на хрватските фрустрации “

Коментирајќи ја изјавата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ дека Србија треба да одлучи „дали е за ЕУ ​​или Москва”, Вулин кажа дека Хрватска се обидува да ја услови Србија со „исчезнатите, признавање на геноцид, со различни извинувања и сега со откажување од пријателите”.

-Доколку нашиот пат кон ЕУ почне со лекување на хрватските фрустрации, продолжи со откажување од нашите пријатели и заврши со напуштање на самите себе, тогаш подобро е да не одиме во ЕУ. Доколку нашиот пат кон ЕУ води преку понижување до лаги за Сребреница и тишина пред вистината за Јасеновац, тогаш е фер Србија да оди по својот српски пат, изјави Вулин, а соопшти Движењето на социјалистите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести