24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Вториот круг на вакцинација во Србија започнува оваа недела

Најчитани вести

Масовниот прием на втората доза на вакцина за коронавирус треба да започне утре во Србија.

Нова апликација не е потребна за да се добие втората доза бидејќи сите податоци се регистрираат при аплицирање за вакцинација преку порталот за е-Влада или по телефон, пренесува Нова.рс.

Како што повторија повеќе пати од Канцеларијата за ИТ и е-влада, кога некој ја примил првата доза, одговорните служби ќе го известат 48 часа пред вакцинацијата преку СМС или електронска пошта каде и кога треба да дојде да ја прими втората доза.

Како и приемот на вакцината, кај граѓаните може да се појават поблаги реакции, како што се локална болка и црвенило на местото на инјектирање, треска, општа слабост или болка во зглобовите.

Рокот за примање на втората доза на вакцина зависи од производителот.

Вакцината Фајзер се дава на растојание од три недели. За втората доза на вакцина „Синофарм“, производителот предвиде дека ќе се дава две до четири недели по приемот на првата доза, но во Србија ќе се дава со растојание од три недели. Втората доза на руската вакцина се дава помеѓу 21 и 28 ден по приемот на првата доза.

Досега 544 000 луѓе во Србија примиле вакцина за коронавирус.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com