14.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Вселенската

Најчитани вести

Вселенското летало BepiColombo успешно леташе околу својата идна дестинација Меркур рано во саботата, објави dpa.

„Ова е голем успех за нас, бидејќи тоа беше прва средба со целната планета Меркур“, рече Елса Монтањон, шеф на мисијата во контролниот центар на Европската вселенска агенција (ESA) во германскиот град Дармштат.

Во 1:34 и 42 секунди, сондата се приближи до највнатрешната планета на Сончевиот систем. Беше оддалечена околу 199 километри од Меркур.

Сондата тогаш била оддалечена на околу 56 милиони километри од Сонцето, што е само околу 40 проценти од растојанието помеѓу Земјата и Сонцето, рече Монтањон.

Според Европската вселенска агенција, ова е прва од вкупно шестте орбити околу Меркур што ќе ги изведе сондата.

BepiColombo мора да ја прелета планетата неколку пати на своето неколку стотини километарско патување, кое трае неколку години, за да забави за конечно да стигне до својата последна орбита околу Меркур.

Според информациите, ESA моментално контролира 25 сателити, 22 од контролниот центар во Дармштат.

Вселенското летало BepiColombo беше лансирано во октомври 2018 година на седумгодишно патување до Меркур, планетата најблиску до Сонцето.

Со два сателити на палубата, тие ќе ги проучуваат површината и магнетното поле на Меркур од декември 2025 година.

Заедничкиот евро-јапонски проект, вреден околу 2 милијарди евра, треба да придонесе за подобро разбирање на потеклото на Сончевиот систем.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com