-2.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Врховниот суд одби да го суспендира законот со кој се забранува абортусот во Тексас

Најчитани вести

Врховниот суд на САД одби да го суспендира законот на американската држава Тексас, со кој се забранува абортус по шест недели од бременоста.

Судскиот совет беше поделен, при што петмина од деветте судии одбија да го суспендираат законот. Судот не одлучи за уставноста на законот, што стапи во сила 24 часа претходно, туку се повика на „прашања за сложени и нови процедури”.

Забраната за абортус по шестата недела од бременоста стапи во сила во Тексас утрото на 1 септември, дури и во случаи на силување или инцест. Ваква забрана за абортус не е донесена во ниту една држава од 1973 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com