19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Врховниот суд на Индија ја одложи одлуката за законот за државјанство

Најчитани вести

Високиот суд во Индија го одложи разгледувањето на прашањето за уставноста на новиот закон за државјанство и покрај масовните протести низ целата земја.

Судот на тој начин не ја суспендира примената на новиот закон за индиско државјанство, а одлука за неговата уставност ќе донесе на 22 јануари.

Новиот закон, меѓу другото, овозможува добивање државјанство на мигрантите кои не се муслимани, а кои влегле во Индија илегално од неколку соседни земји.

Протестите против законот почнаа во државата Асам минатата недела, но станаа насилни и се проширија и на универзитетите во целата земја.

Протести се организирани и во индиските држави Западен Бенгал, Керала и Карнатака.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com