21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Врховен суд го одби барање на Груевски за преиспитување на пресудата за „Насилство во Центар“

Најчитани вести

Врховниот суд го одбил барањето на експремиерот Никола Груевски за вонредно преиспитување на пресудата за случајот „Насилство во Центар“ со која тој правосилно е осуден на 1 година и 6 месеци затвор.

Од Основниот кривичен суд во Скопје информираа дека од Врховен им доставиле решение во кое барањето на Груевски, поднесено преку неговиот адвокат, „се отфрла како недозволено“.

Пресудата за „Насилството во Центар“ од првостепениот суд беше донесена на 29 септември 2020 година, а на 10 септември 2021 пресудата беше потврдена и од Апелацискиот суд во Скопје.
Покрај Груевски, со истата пресуда за виновни беа прогласени и ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и уште пет други лица директни учесници на насилните протести пред Општина Центар во 2013 година. Но, тие добија условни казни затвор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com